

































| Asking Price | $1,524,000 |
| Price per Floor SqFt | $576 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,935 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,645 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,027 sqft) |
| Land Frontage | 49.2 ft |
| Land Dimensions | 49.2 x 112.5 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $252.86 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Apr-14 |
| Previously Sold Price | $605,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$919,000 (+151.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 024-027-189 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,222,000 | $289,000 | $1,511,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,294,000 | $330,000 | $1,624,000 | -0.6% |
| 2024 | $1,305,000 | $328,000 | $1,633,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,277,000 | $322,000 | $1,599,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,148,000 | $322,000 | $1,470,000 | +36.2% |
| 2021 | $823,000 | $256,000 | $1,079,000 | +4.4% |
| 2020 | $768,000 | $266,000 | $1,034,000 | -5.1% |
| 2019 | $769,000 | $320,000 | $1,089,000 | +3.9% |
| 2018 | $802,000 | $246,000 | $1,048,000 | +14.8% |
| 2017 | $699,000 | $214,000 | $913,000 | - |
Asking Price is 0.9% higher than Assessed Value (2026).
16296 87 Avenue
| Asking Price: | $1,424,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125434 |
| Distance: | 165 m |
8672 163 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,121 sqft) |
| Days on Market: | 3 hours |
| MLS® Number: | R3128274 |
| Distance: | 227 m |
16388 88 Avenue
| Asking Price: | $1,789,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,852 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090565 |
| Distance: | 318 m |
8825 160 Street
| Asking Price: | $1,800,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,187 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,737 sqft) |
| Days on Market: | 260 |
| MLS® Number: | R3045516 |
| Distance: | 518 m |
8572 164a Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,819 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105247 |
| Distance: | 601 m |
15929 88a Avenue
| Asking Price: | $1,338,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099074 |
| Distance: | 685 m |