



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,898 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,581 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,521 sqft) |
| Land Frontage | 49.2 ft |
| Land Dimensions | 49.2 x 91.90 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 025-481-908 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,010,000 | $441,000 | $1,451,000 | -8.9% |
| 2025 | $1,118,000 | $474,000 | $1,592,000 | -2.3% |
| 2024 | $1,122,000 | $508,000 | $1,630,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,113,000 | $546,000 | $1,659,000 | +12.6% |
| 2022 | $993,000 | $480,000 | $1,473,000 | +29.6% |
| 2021 | $716,000 | $421,000 | $1,137,000 | +5.6% |
| 2020 | $695,000 | $382,000 | $1,077,000 | -1.4% |
| 2019 | $733,000 | $359,000 | $1,092,000 | +7.5% |
| 2018 | $717,000 | $299,000 | $1,016,000 | +12.4% |
| 2017 | $619,000 | $285,000 | $904,000 | - |
14578 68 Avenue
| Sold Price: | $1,335,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,759 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,616 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3111270 |
| Distance: | 128 m |
14557 61 Avenue
| Sold Price: | $1,695,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,496 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,964 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3031128 |
| Distance: | 1.2 km |
14239 61b Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,896 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3082049 |
| Distance: | 1.3 km |
14938 63 Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,736 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,472 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3057822 |
| Distance: | 1.3 km |
14486 74a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,876 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3079251 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263077187/83dcefb7.jpeg)
14838 74a Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,888 sqft |
| Price / SqFt: | $381 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,027 sqft) |
| Days on Market: | 158 |
| MLS® Number: | R3055560 |
| Distance: | 1.6 km |
14642 67a Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,792 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,829 sqft) |
| Days on Market: | 269 |
| MLS® Number: | R3040006 |
| Distance: | 250 m |
14278 Hyland Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,111 sqft) |
| Days on Market: | 87 |
| MLS® Number: | R3095810 |
| Distance: | 499 m |
6652 148 Street
| Asking Price: | $1,345,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,750 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,646 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3099844 |
| Distance: | 621 m |