| Pricing | |
| Asking Price | $1,375,890 |
| Price per Floor SqFt |
| $384 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,898 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,581 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,521 sqft) |
| Land Frontage | 49.2 ft |
| Land Dimensions | 49.2 x 91.90 ft |
| Price per Land SqFt | $304.33 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Jul-13 |
| Previously Sold Price | $602,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$773,390 (+128.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 025-481-908 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,010,000 | $441,000 | $1,451,000 | -8.9% |
| 2025 | $1,118,000 | $474,000 | $1,592,000 | -2.3% |
| 2024 | $1,122,000 | $508,000 | $1,630,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,113,000 | $546,000 | $1,659,000 | +12.6% |
| 2022 | $993,000 | $480,000 | $1,473,000 | +29.6% |
| 2021 | $716,000 | $421,000 | $1,137,000 | +5.6% |
| 2020 | $695,000 | $382,000 | $1,077,000 | -1.4% |
| 2019 | $733,000 | $359,000 | $1,092,000 | +7.5% |
| 2018 | $717,000 | $299,000 | $1,016,000 | +12.4% |
| 2017 | $619,000 | $285,000 | $904,000 | - |
Asking Price is 5.2% lower than Assessed Value (2026).
14496 67b Avenue
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,890 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,781 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3055421 |
| Distance: | 34 m |
14605 67b Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,001 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,090 sqft) |
| Days on Market: | 449 |
| MLS® Number: | R2971682 |
| Distance: | 174 m |
14642 67a Avenue
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,792 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,829 sqft) |
| Days on Market: | 266 |
| MLS® Number: | R3040006 |
| Distance: | 250 m |
14278 Hyland Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,026 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,111 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095810 |
| Distance: | 499 m |
14779 68a Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,914 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090448 |
| Distance: | 565 m |
6652 148 Street
| Asking Price: | $1,345,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,750 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,646 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3099844 |
| Distance: | 621 m |