
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,087 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,731 sqft |
| Age | 7 years (2019) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,115 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 003-220-974 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,210,000 | $704,000 | $1,914,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,304,000 | $682,000 | $1,986,000 | -5.1% |
| 2024 | $1,415,000 | $677,000 | $2,092,000 | +0.3% |
| 2023 | $1,416,000 | $669,000 | $2,085,000 | +11.6% |
| 2022 | $1,220,000 | $648,000 | $1,868,000 | +29.1% |
| 2021 | $845,000 | $602,000 | $1,447,000 | +55.6% |
| 2020 | $794,000 | $136,000 | $930,000 | +7.7% |
| 2019 | $840,000 | $23,500 | $863,500 | +4.8% |
| 2018 | $790,000 | $33,600 | $823,600 | +9.8% |
| 2017 | $714,000 | $35,800 | $749,800 | - |
12655 67b Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,164 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,435 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3068613 |
| Distance: | 785 m |
13255 62 Avenue
| Sold Price: | $1,595,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,880 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,938 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3089749 |
| Distance: | 1.2 km |
12785 59a Avenue
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,487 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,954 sqft) |
| Days on Market: | 150 |
| MLS® Number: | R3046208 |
| Distance: | 1.7 km |
12151 66 Avenue
| Sold Price: | $1,739,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,157 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,656 sqft) |
| Days on Market: | 316 |
| MLS® Number: | R3003560 |
| Distance: | 1.8 km |
6631 121a Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,188 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,624 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3095472 |
| Distance: | 1.9 km |
6191 138 Street
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,356 sqft |
| Price / SqFt: | $416 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,115 sqft) |
| Days on Market: | 238 |
| MLS® Number: | R2991550 |
| Distance: | 1.9 km |
6735 130a Street
| Asking Price: | $1,606,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118307 |
| Distance: | 0 m |
13017 64 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,459 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3100194 |
| Distance: | 661 m |
5930 128 Street
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,593 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,349 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3077155 |
| Distance: | 1.7 km |