$61,000on Mar 25, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,898,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,989 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,894 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,622 sqft) |
| Land Frontage | 38.54 ft |
| Land Dimensions | 38.54 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $337.60 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Nov-08 |
| Previously Sold Price | $689,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,209,000 (+175.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 029-680-972 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6637 121a Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,213 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,624 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3072196 |
| Distance: | 36 m |
6663 125a Street
| Asking Price: | $1,438,800 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,006 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,440 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119507 |
| Distance: | 823 m |
11741 64 Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,860 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125901 |
| Distance: | 943 m |
6332 125a Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,596 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090595 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,105,000 | $763,000 | $1,868,000 | -3.9% |
| 2025 | $1,191,000 | $752,000 | $1,943,000 | -4.4% |
| 2024 | $1,292,000 | $740,000 | $2,032,000 | -1.4% |
| 2023 | $1,293,000 | $768,000 | $2,061,000 | +12.1% |
| 2022 | $1,116,000 | $722,000 | $1,838,000 | +31.1% |
| 2021 | $779,000 | $623,000 | $1,402,000 | +3.9% |
| 2020 | $744,000 | $605,000 | $1,349,000 | +0.7% |
| 2019 | $769,000 | $570,000 | $1,339,000 | +30.9% |
| 2018 | $746,000 | $277,000 | $1,023,000 | +56.4% |
| 2017 | $654,000 | $0 | $654,000 | - |
Asking Price is 1.6% higher than Assessed Value (2026).