































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,200 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,188 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,624 sqft) |
| Land Frontage | 39.13 ft |
| Land Dimensions | 39.13 x 145.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 029-681-014 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
12151 66 Avenue
| Sold Price: | $1,739,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,157 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,656 sqft) |
| Days on Market: | 316 |
| MLS® Number: | R3003560 |
| Distance: | 43 m |
12366 66 Avenue
| Sold Price: | $1,560,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,178 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,983 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3061125 |
| Distance: | 493 m |
12179 63a Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,289 sqft |
| Price / SqFt: | $361 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3096480 |
| Distance: | 582 m |
12567 66 Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,349 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,438 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3093154 |
| Distance: | 878 m |
12655 67b Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,164 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,435 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3068613 |
| Distance: | 1.1 km |
6340 128 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,142 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,838 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3082895 |
| Distance: | 1.5 km |
6637 121a Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,213 sqft |
| Price / SqFt: | $427 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,624 sqft) |
| Days on Market: | 174 |
| MLS® Number: | R3072196 |
| Distance: | 11 m |
11741 64 Avenue
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,860 sqft |
| Price / SqFt: | $339 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,136 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125901 |
| Distance: | 920 m |
6332 125a Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,596 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090595 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,105,000 | $756,000 | $1,861,000 | -3.9% |
| 2025 | $1,192,000 | $745,000 | $1,937,000 | -4.4% |
| 2024 | $1,293,000 | $734,000 | $2,027,000 | -1.4% |
| 2023 | $1,294,000 | $762,000 | $2,056,000 | +10.8% |
| 2022 | $1,116,000 | $740,000 | $1,856,000 | +30.9% |
| 2021 | $779,000 | $639,000 | $1,418,000 | +3.9% |
| 2020 | $744,000 | $621,000 | $1,365,000 | +0.9% |
| 2019 | $769,000 | $584,000 | $1,353,000 | +7.6% |
| 2018 | $746,000 | $512,000 | $1,258,000 | +92.4% |
| 2017 | $654,000 | $0 | $654,000 | - |