
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,259 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,293 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,216 sqft) |
| Land Frontage | 85 ft |
| Land Dimensions | 85 x 144 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-948-081 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
13923 22a Avenue
| Sold Price: | $2,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106109 |
| Distance: | 292 m |
13856 19a Avenue
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,388 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 220 |
| MLS® Number: | R3032377 |
| Distance: | 476 m |
2313 Chantrell Park Drive
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (15,028 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3063615 |
| Distance: | 585 m |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 627 m |
13913 25a Avenue
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,800 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3097552 |
| Distance: | 885 m |
2570 138 Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104222 |
| Distance: | 952 m |
2244 140a Street
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,593 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109458 |
| Distance: | 319 m |
1911 140a Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,546 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112090 |
| Distance: | 480 m |
13846 18 Avenue
| Asking Price: | $2,399,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,993 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,026 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117392 |
| Distance: | 743 m |
13658 19 Avenue
| Asking Price: | $2,128,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,134 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092503 |
| Distance: | 768 m |
2488 138 Street
| Asking Price: | $2,208,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3118104 |
| Distance: | 779 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,776,000 | $431,000 | $2,207,000 | -10.5% |
| 2025 | $1,936,000 | $529,000 | $2,465,000 | -1.9% |
| 2024 | $1,969,000 | $543,000 | $2,512,000 | -0.9% |
| 2023 | $1,974,000 | $560,000 | $2,534,000 | +13.1% |
| 2022 | $1,685,000 | $556,000 | $2,241,000 | +23.0% |
| 2021 | $1,300,000 | $522,000 | $1,822,000 | -2.3% |
| 2020 | $1,328,000 | $537,000 | $1,865,000 | -9.4% |
| 2019 | $1,515,000 | $544,000 | $2,059,000 | -17.3% |
| 2018 | $1,924,000 | $565,000 | $2,489,000 | +6.5% |
| 2017 | $1,756,000 | $580,000 | $2,336,000 | - |