



































$40,000on Apr 27, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,128,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $818 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,045 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,601 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,134 sqft) |
| Land Frontage | 154 ft |
| Land Dimensions | 154 x 79 ft |
| Price per Land SqFt | $175.37 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Nov-08 |
| Previously Sold Price | $2,150,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$22,000 (-1.0%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 009-804-633 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
13846 18 Avenue
| Asking Price: | $2,399,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,993 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,026 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117392 |
| Distance: | 406 m |
13386 18a Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,985 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,897 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097763 |
| Distance: | 573 m |
1911 140a Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,546 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112090 |
| Distance: | 737 m |
1639 133a Street
| Asking Price: | $1,920,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,975 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,741 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118066 |
| Distance: | 811 m |
13960 Coldicutt Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103600 |
| Distance: | 928 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,773,000 | $298,000 | $2,071,000 | -10.1% |
| 2025 | $1,933,000 | $370,000 | $2,303,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,966,000 | $386,000 | $2,352,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,966,000 | $401,000 | $2,367,000 | +12.8% |
| 2022 | $1,698,000 | $400,000 | $2,098,000 | +20.8% |
| 2021 | $1,359,000 | $378,000 | $1,737,000 | +7.0% |
| 2020 | $1,230,000 | $394,000 | $1,624,000 | -3.4% |
| 2019 | $1,359,000 | $323,000 | $1,682,000 | -6.8% |
| 2018 | $1,465,000 | $339,000 | $1,804,000 | +0.6% |
| 2017 | $1,441,000 | $352,000 | $1,793,000 | - |
Asking Price is 2.8% higher than Assessed Value (2026).