





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,796 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,141 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,195 sqft) |
| Land Frontage | 60.17 ft |
| Land Dimensions | 60.17 x 120.306 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 000-441-520 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5707 184 Street
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,743 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3117334 |
| Distance: | 85 m |
5879 184b Street
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,123 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3092242 |
| Distance: | 482 m |
17841 57a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 148 |
| MLS® Number: | R3057242 |
| Distance: | 1.1 km |
18556 65 Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,345 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,682 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3083865 |
| Distance: | 1.8 km |
6475 188a Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,602 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3093035 |
| Distance: | 1.9 km |
19088 63b Avenue
| Sold Price: | $1,386,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,430 sqft |
| Price / SqFt: | $570 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,266 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3093249 |
| Distance: | 1.9 km |
18120 58a Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,729 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3124229 |
| Distance: | 663 m |
6084 185 Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,765 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126425 |
| Distance: | 876 m |
5866 179a Street
| Asking Price: | $1,298,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,141 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,693 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125539 |
| Distance: | 959 m |
6074 188 Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,481 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,097 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3119372 |
| Distance: | 1.2 km |
17396 62a Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,626 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,576 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106072 |
| Distance: | 2.3 km |
6099 172 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,923 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100772 |
| Distance: | 2.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,151,000 | $39,200 | $1,190,200 | -5.4% |
| 2025 | $1,208,000 | $49,700 | $1,257,700 | -4.1% |
| 2024 | $1,257,000 | $54,600 | $1,311,600 | +0.7% |
| 2023 | $1,238,000 | $64,500 | $1,302,500 | +10.5% |
| 2022 | $1,112,000 | $66,700 | $1,178,700 | +37.8% |
| 2021 | $794,000 | $61,200 | $855,200 | +4.2% |
| 2020 | $762,000 | $58,600 | $820,600 | +0.4% |
| 2019 | $749,000 | $68,300 | $817,300 | +5.6% |
| 2018 | $701,000 | $72,900 | $773,900 | +8.8% |
| 2017 | $624,000 | $87,000 | $711,000 | - |