





































| Pricing | |
| Asking Price | $1,349,000 |
| $702 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,991 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,923 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,183 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $187.80 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Jun-09 |
| Previously Sold Price | $1,250,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$99,000 (+7.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-878-662 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
17184 63 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,180 sqft) |
| Days on Market: | 291 |
| MLS® Number: | R3036345 |
| Distance: | 435 m |
6385 172 Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,317 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110548 |
| Distance: | 588 m |
6369 173a Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,307 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092862 |
| Distance: | 614 m |
5866 179a Street
| Asking Price: | $1,298,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,141 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,693 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3125539 |
| Distance: | 1.6 km |
8094 164a Street
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,273 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,299 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124799 |
| Distance: | 4.3 km |
7926 161 Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,354 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,287 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118478 |
| Distance: | 4.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,211,000 | $23,200 | $1,234,200 | -5.1% |
| 2025 | $1,271,000 | $29,100 | $1,300,100 | -4.0% |
| 2024 | $1,322,000 | $31,600 | $1,353,600 | +1.1% |
| 2023 | $1,302,000 | $37,000 | $1,339,000 | +11.1% |
| 2022 | $1,166,000 | $38,900 | $1,204,900 | +40.0% |
| 2021 | $825,000 | $35,700 | $860,700 | +2.1% |
| 2020 | $809,000 | $34,100 | $843,100 | +1.9% |
| 2019 | $788,000 | $39,000 | $827,000 | +4.9% |
| 2018 | $747,000 | $41,000 | $788,000 | +13.3% |
| 2017 | $646,000 | $49,500 | $695,500 | - |
Asking Price is 9.3% higher than Assessed Value (2026).