

















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,879 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,474 sqft |
| Age | 22 years (2004) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,269 sqft) |
| Land Frontage | 39.43 ft |
| Land Dimensions | 39.43 x 108.23 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-935-071 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
6185 170a Street
| Sold Price: | $1,418,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,288 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3091050 |
| Distance: | 834 m |
17233 60 Avenue
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,342 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,844 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3103643 |
| Distance: | 869 m |
6175 170 Street
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,725 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,772 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3039260 |
| Distance: | 908 m |
16868 61a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,315 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100653 |
| Distance: | 1.2 km |
18157 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,706 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3053677 |
| Distance: | 1.6 km |
18186 Claytonwood Crescent
| Sold Price: | $1,267,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,332 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3107092 |
| Distance: | 1.6 km |
6385 172 Street
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,166 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,317 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3110548 |
| Distance: | 389 m |
17184 63 Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,038 sqft |
| Price / SqFt: | $637 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,180 sqft) |
| Days on Market: | 291 |
| MLS® Number: | R3036345 |
| Distance: | 459 m |
6099 172 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,923 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100772 |
| Distance: | 756 m |
6032 171a Street
| Asking Price: | $1,169,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,917 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,132 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3089285 |
| Distance: | 939 m |
5860 172 Street
| Asking Price: | $1,475,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,120 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (15,908 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3116604 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $944,000 | $331,000 | $1,275,000 | -3.8% |
| 2025 | $949,000 | $377,000 | $1,326,000 | -1.0% |
| 2024 | $922,000 | $418,000 | $1,340,000 | -0.9% |
| 2023 | $918,000 | $434,000 | $1,352,000 | +14.7% |
| 2022 | $789,000 | $390,000 | $1,179,000 | +28.9% |
| 2021 | $578,000 | $337,000 | $915,000 | +10.8% |
| 2020 | $536,000 | $290,000 | $826,000 | -5.4% |
| 2019 | $529,000 | $344,000 | $873,000 | +1.5% |
| 2018 | $507,000 | $353,000 | $860,000 | +10.4% |
| 2017 | $459,000 | $320,000 | $779,000 | - |