




This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,563 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,516 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 1.24 ac (54,014 sqft) |
| Land Frontage | 50.27 ft |
| Land Dimensions | 50.27 x 100.43 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-23 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-501-751 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
16930 23 Avenue
| Sold Price: | $3,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,198 sqft |
| Price / SqFt: | $1,456 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 1.24 ac. (54,139 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3063689 |
| Distance: | 151 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263123401/83dcefb7.jpeg)
1708 197a Street
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,018 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 2.14 ac. (93,218 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101774 |
| Distance: | 5.6 km |
2649 136 Street
| Sold Price: | $2,615,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,977 sqft |
| Price / SqFt: | $878 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.87 ac. (37,955 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3071532 |
| Distance: | 7.0 km |
16910 23 Avenue
| Asking Price: | $3,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $1,255 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 1.25 ac. (54,249 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3101711 |
| Distance: | 200 m |
2290 171 Street
| Asking Price: | $3,668,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,038 sqft |
| Price / SqFt: | $1,207 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 1.12 ac. (48,990 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125741 |
| Distance: | 231 m |
17495 24 Avenue
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $1,466 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 1.10 ac. (47,872 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122017 |
| Distance: | 989 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,020,000 | $212,000 | $3,232,000 | -11.6% |
| 2025 | $3,434,000 | $222,000 | $3,656,000 | -5.3% |
| 2024 | $3,642,000 | $217,000 | $3,859,000 | +4.3% |
| 2023 | $3,469,000 | $231,000 | $3,700,000 | +10.9% |
| 2022 | $3,093,000 | $244,000 | $3,337,000 | +29.1% |
| 2021 | $2,273,000 | $312,000 | $2,585,000 | +0.2% |
| 2020 | $2,269,000 | $310,000 | $2,579,000 | -6.8% |
| 2019 | $2,436,000 | $330,000 | $2,766,000 | -0.5% |
| 2018 | $2,436,000 | $343,000 | $2,779,000 | +8.7% |
| 2017 | $2,221,000 | $335,000 | $2,556,000 | - |