

























| Pricing | |
| Asking Price | $2,988,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,134 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $11,050 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,635 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 1.05 ac (45,738 sqft) |
| Land Frontage | 50.29 ft |
| Land Dimensions | 50.29 x 280 ft |
| Price per Land SqFt | $65.33 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-433-251 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2290 171 Street
| Asking Price: | $3,668,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,038 sqft |
| Price / SqFt: | $1,207 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 1.12 ac. (48,990 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125741 |
| Distance: | 220 m |
17495 24 Avenue
| Asking Price: | $3,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $1,466 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 1.10 ac. (47,872 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122017 |
| Distance: | 791 m |
17138 26a Avenue
| Asking Price: | $3,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,131 sqft |
| Price / SqFt: | $1,022 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 1.07 ac. (46,500 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088085 |
| Distance: | 957 m |
2141 179 Street
| Asking Price: | $2,695,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,067 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 1.01 ac. (44,213 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114162 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,688,000 | $109,000 | $2,797,000 | -11.6% |
| 2025 | $3,056,000 | $108,000 | $3,164,000 | -5.4% |
| 2024 | $3,242,000 | $101,000 | $3,343,000 | +4.6% |
| 2023 | $3,088,000 | $107,000 | $3,195,000 | +11.6% |
| 2022 | $2,751,000 | $111,000 | $2,862,000 | +32.2% |
| 2021 | $2,021,000 | $144,000 | $2,165,000 | +0.3% |
| 2020 | $2,018,000 | $141,000 | $2,159,000 | -6.8% |
| 2019 | $2,166,000 | $150,000 | $2,316,000 | -0.3% |
| 2018 | $2,166,000 | $157,000 | $2,323,000 | +8.6% |
| 2017 | $1,975,000 | $165,000 | $2,140,000 | - |
Asking Price is 6.8% higher than Assessed Value (2026).