







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,124 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,860 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,066 sqft) |
| Land Frontage | 88 ft |
| Land Dimensions | 88 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 011-277-262 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
16374 77 Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,004 sqft |
| Price / SqFt: | $330 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,253 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3069635 |
| Distance: | 329 m |
8042 160 Street
| Sold Price: | $1,715,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,154 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,755 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3073826 |
| Distance: | 1.2 km |
15830 80a Avenue
| Sold Price: | $1,710,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,920 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,553 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103294 |
| Distance: | 1.6 km |
16866 Greenway Drive
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,963 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,577 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103891 |
| Distance: | 1.7 km |
16625 85b Avenue
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $385 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,211 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3064250 |
| Distance: | 1.7 km |
8598 171 Street
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,833 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,501 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3083344 |
| Distance: | 2.1 km |
16498 77 Avenue
| Asking Price: | $2,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,866 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114201 |
| Distance: | 144 m |
16683 77 Avenue
| Asking Price: | $1,998,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,256 sqft |
| Price / SqFt: | $380 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,370 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109328 |
| Distance: | 305 m |
16781 77 Avenue
| Asking Price: | $2,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,307 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.59 ac. (25,596 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079813 |
| Distance: | 496 m |
7852 167a Street
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,898 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,901 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117931 |
| Distance: | 508 m |
7838 162 Street
| Asking Price: | $1,869,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,265 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,179 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098504 |
| Distance: | 709 m |
8370 168a Street
| Asking Price: | $1,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,026 sqft |
| Price / SqFt: | $417 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,308 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110040 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,483,000 | $585,000 | $2,068,000 | -3.5% |
| 2025 | $1,566,000 | $578,000 | $2,144,000 | -4.2% |
| 2024 | $1,672,000 | $565,000 | $2,237,000 | -1.0% |
| 2023 | $1,661,000 | $598,000 | $2,259,000 | +11.1% |
| 2022 | $1,530,000 | $503,000 | $2,033,000 | +30.1% |
| 2021 | $1,158,000 | $405,000 | $1,563,000 | +17.3% |
| 2020 | $1,100,000 | $232,000 | $1,332,000 | -1.8% |
| 2019 | $1,062,000 | $294,000 | $1,356,000 | -2.7% |
| 2018 | $1,138,000 | $255,000 | $1,393,000 | +3.4% |
| 2017 | $1,082,000 | $265,000 | $1,347,000 | - |