





















| Pricing | |
| Asking Price | $1,680,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $417 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,588 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,026 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,308 sqft) |
| Land Frontage | 52 ft |
| Land Dimensions | 52 x 119 ft |
| Price per Land SqFt | $266.33 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Jun-05 |
| Previously Sold Price | $1,320,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$360,000 (+27.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 024-441-023 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,243,000 | $439,000 | $1,682,000 | -7.3% |
| 2025 | $1,316,000 | $498,000 | $1,814,000 | +0.4% |
| 2024 | $1,327,000 | $480,000 | $1,807,000 | +3.3% |
| 2023 | $1,285,000 | $464,000 | $1,749,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,164,000 | $460,000 | $1,624,000 | +34.3% |
| 2021 | $846,000 | $363,000 | $1,209,000 | +2.5% |
| 2020 | $805,000 | $375,000 | $1,180,000 | -8.0% |
| 2019 | $832,000 | $450,000 | $1,282,000 | +6.6% |
| 2018 | $861,000 | $342,000 | $1,203,000 | +23.9% |
| 2017 | $721,000 | $250,000 | $971,000 | - |
Asking Price is 0.1% lower than Assessed Value (2026).
16977 83a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,689 sqft |
| Price / SqFt: | $488 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,895 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3083992 |
| Distance: | 208 m |
8521 168 Street
| Asking Price: | $1,549,940 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3082022 |
| Distance: | 328 m |
8077 169 Street
| Asking Price: | $1,585,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,088 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,415 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095954 |
| Distance: | 620 m |
17015 86a Avenue
| Asking Price: | $1,878,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,576 sqft |
| Price / SqFt: | $525 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,060 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115668 |
| Distance: | 757 m |
8742 166 Street
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,423 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,017 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121816 |
| Distance: | 870 m |
16566 80 Avenue
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,203 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,559 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113168 |
| Distance: | 975 m |