




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,335 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,600 sqft |
| Age | 25 years (2001) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,353 sqft) |
| Land Frontage | 74.54 ft |
| Land Dimensions | 74.54 x 121.92XIRREG ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 024-876-259 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,858,000 | $776,000 | $2,634,000 | -3.1% |
| 2025 | $1,867,000 | $851,000 | $2,718,000 | -1.9% |
| 2024 | $1,931,000 | $839,000 | $2,770,000 | +9.4% |
| 2023 | $1,761,000 | $770,000 | $2,531,000 | +7.6% |
| 2022 | $1,541,000 | $812,000 | $2,353,000 | +12.5% |
| 2021 | $1,424,000 | $668,000 | $2,092,000 | +12.8% |
| 2020 | $1,214,000 | $640,000 | $1,854,000 | -14.8% |
| 2019 | $1,406,000 | $770,000 | $2,176,000 | -9.0% |
| 2018 | $1,554,000 | $838,000 | $2,392,000 | +8.1% |
| 2017 | $1,426,000 | $787,000 | $2,213,000 | - |
15730 38a Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,600 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,353 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128079 |
| Distance: | 0 m |
15736 38a Avenue
| Asking Price: | $2,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,435 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,772 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123839 |
| Distance: | 21 m |
3733 Devonshire Drive
| Asking Price: | $2,928,000 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,271 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,494 sqft) |
| Days on Market: | 20 hours |
| MLS® Number: | R3129921 |
| Distance: | 234 m |
3928 159 Street
| Asking Price: | $3,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,369 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097536 |
| Distance: | 291 m |
3762 159a Street
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,012 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,948 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3075962 |
| Distance: | 512 m |
15783 Collingwood Crescent
| Asking Price: | $2,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,571 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,564 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112552 |
| Distance: | 840 m |
3918 156b Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,417 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,504 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3070605 |
| Distance: | 129 m |
15675 36 Avenue
| Sold Price: | $2,270,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,047 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,749 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3061431 |
| Distance: | 513 m |
16221 Morgan Creek Crescent
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,415 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,115 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3063416 |
| Distance: | 1.1 km |
16211 31 Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,173 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,383 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3101863 |
| Distance: | 1.7 km |
16147 27b Avenue
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,045 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,084 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3060158 |
| Distance: | 2.3 km |
16308 27a Avenue
| Sold Price: | $2,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,464 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,006 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3105770 |
| Distance: | 2.6 km |