







































| Pricing |
| Asking Price | $2,928,000 |
| Price per Floor SqFt | $686 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,634 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,271 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.24 ac (10,494 sqft) |
| Land Frontage | 88.86 ft |
| Land Dimensions | 88.86 x 36.00 ft |
| Price per Land SqFt | $279.02 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2012-Jun-17 |
| Previously Sold Price | $1,475,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,453,000 (+98.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 023-475-137 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,804,000 | $674,000 | $2,478,000 | -11.9% |
| 2025 | $2,066,000 | $748,000 | $2,814,000 | +1.5% |
| 2024 | $2,026,000 | $747,000 | $2,773,000 | +5.6% |
| 2023 | $1,937,000 | $688,000 | $2,625,000 | +11.6% |
| 2022 | $1,610,000 | $742,000 | $2,352,000 | +22.1% |
| 2021 | $1,315,000 | $612,000 | $1,927,000 | +5.0% |
| 2020 | $1,248,000 | $588,000 | $1,836,000 | -18.7% |
| 2019 | $1,550,000 | $709,000 | $2,259,000 | -3.1% |
| 2018 | $1,568,000 | $763,000 | $2,331,000 | +0.4% |
| 2017 | $1,596,000 | $725,000 | $2,321,000 | - |
Asking Price is 18.2% higher than Assessed Value (2026).
3758 Devonshire Drive
| Asking Price: | $2,858,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,545 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,078 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112504 |
| Distance: | 81 m |
15828 Somerset Place
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,860 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,584 sqft) |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3076404 |
| Distance: | 157 m |
15730 38a Avenue
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,600 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,353 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128079 |
| Distance: | 234 m |
15736 38a Avenue
| Asking Price: | $2,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,435 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,772 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123839 |
| Distance: | 248 m |
3852 156a Street
| Asking Price: | $2,595,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,278 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118617 |
| Distance: | 303 m |
3689 159a Street
| Asking Price: | $2,538,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,362 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,075 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3075724 |
| Distance: | 332 m |