




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,384 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,601 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,104 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x 120 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-508-151 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
9263 156a Street
| Sold Price: | $1,235,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,203 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3073274 |
| Distance: | 265 m |
9043 155 Street
| Sold Price: | $1,010,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,969 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,954 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3083084 |
| Distance: | 499 m |
15482 92a Avenue
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,697 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3080906 |
| Distance: | 500 m |
9148 160a Street
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,612 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3069529 |
| Distance: | 709 m |
9424 154a Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,965 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,144 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3099308 |
| Distance: | 764 m |
9469 154 Street
| Sold Price: | $1,297,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,890 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,110 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3067884 |
| Distance: | 887 m |
9279 156a Street
| Asking Price: | $1,389,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,877 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,208 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3104920 |
| Distance: | 292 m |
15478 90 Avenue
| Asking Price: | $1,129,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,729 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,611 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3089948 |
| Distance: | 494 m |
15474 90 Avenue
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,552 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,602 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3106816 |
| Distance: | 503 m |
15481 92a Avenue
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103624 |
| Distance: | 527 m |
8891 157 Street
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,285 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125768 |
| Distance: | 528 m |
15496 93rd Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,162 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122134 |
| Distance: | 556 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $59,200 | $1,360,200 | -6.0% |
| 2025 | $1,378,000 | $68,900 | $1,446,900 | -1.3% |
| 2024 | $1,389,000 | $77,500 | $1,466,500 | +1.4% |
| 2023 | $1,360,000 | $85,700 | $1,445,700 | +12.1% |
| 2022 | $1,202,000 | $87,400 | $1,289,400 | +41.1% |
| 2021 | $840,000 | $73,600 | $913,600 | +7.1% |
| 2020 | $777,000 | $76,200 | $853,200 | -5.6% |
| 2019 | $819,000 | $84,400 | $903,400 | +0.3% |
| 2018 | $825,000 | $76,000 | $901,000 | +8.0% |
| 2017 | $759,000 | $75,200 | $834,200 | - |