This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,076 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,942 sqft |
| Age | 33 years (1993) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,512 sqft) |
| Land Frontage | 101 ft |
| Land Dimensions | 101 x 112 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 017-589-614 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
15855 29a Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,669 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,120 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3085948 |
| Distance: | 819 m |
15868 Mountain View Drive
| Sold Price: | $1,535,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $598 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,816 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3029520 |
| Distance: | 852 m |
15497 Rosemary Heights Crescent
| Sold Price: | $1,770,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,338 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3103536 |
| Distance: | 1.1 km |
16076 28a Avenue
| Sold Price: | $1,588,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,457 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3066149 |
| Distance: | 1.2 km |
15430 34a Avenue
| Sold Price: | $1,798,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,047 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3113562 |
| Distance: | 1.4 km |
3459 152b Street
| Sold Price: | $1,490,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,980 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,466 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3098421 |
| Distance: | 1.5 km |
2789 Cranley Drive
| Asking Price: | $1,300,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,948 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,345 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3106390 |
| Distance: | 52 m |
2862 Helc Place
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,370 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,157 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114616 |
| Distance: | 525 m |
2931 152a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,960 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088715 |
| Distance: | 564 m |
15825 Wills Brook Way
| Asking Price: | $1,659,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,948 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3072026 |
| Distance: | 754 m |
2363 157a Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,386 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,110 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3083875 |
| Distance: | 936 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,254,000 | $250,000 | $1,504,000 | -8.8% |
| 2025 | $1,337,000 | $312,000 | $1,649,000 | +0.4% |
| 2024 | $1,293,000 | $350,000 | $1,643,000 | -1.8% |
| 2023 | $1,321,000 | $352,000 | $1,673,000 | +16.1% |
| 2022 | $1,092,000 | $349,000 | $1,441,000 | +24.9% |
| 2021 | $872,000 | $282,000 | $1,154,000 | -4.9% |
| 2020 | $923,000 | $290,000 | $1,213,000 | -1.5% |
| 2019 | $928,000 | $304,000 | $1,232,000 | +9.6% |
| 2018 | $811,000 | $313,000 | $1,124,000 | +0.4% |
| 2017 | $840,000 | $279,000 | $1,119,000 | - |