







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,799,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $676 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,858 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,662 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,420 sqft) |
| Land Frontage | 64.7 ft |
| Land Dimensions | 19.72 x ? m |
| Price per Land SqFt | $242.45 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-831-437 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2931 152a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,960 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3088715 |
| Distance: | 243 m |
14969 24a Avenue
| Asking Price: | $1,758,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,127 sqft) |
| Days on Market: | 181 |
| MLS® Number: | R3070481 |
| Distance: | 957 m |
2443 150 Street
| Asking Price: | $1,660,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,346 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090904 |
| Distance: | 964 m |
2382 150b Street
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,056 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3069460 |
| Distance: | 974 m |
3307 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,698,800 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,694 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128370 |
| Distance: | 997 m |
3331 Rosemary Heights Crescent
| Asking Price: | $1,648,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,039 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116386 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,313,000 | $141,000 | $1,454,000 | -7.9% |
| 2025 | $1,399,000 | $180,000 | $1,579,000 | +1.3% |
| 2024 | $1,353,000 | $205,000 | $1,558,000 | -2.2% |
| 2023 | $1,383,000 | $210,000 | $1,593,000 | +17.4% |
| 2022 | $1,143,000 | $214,000 | $1,357,000 | +24.8% |
| 2021 | $912,000 | $175,000 | $1,087,000 | -5.6% |
| 2020 | $967,000 | $184,000 | $1,151,000 | +2.5% |
| 2019 | $923,000 | $200,000 | $1,123,000 | +10.7% |
| 2018 | $807,000 | $207,000 | $1,014,000 | -0.8% |
| 2017 | $836,000 | $186,000 | $1,022,000 | - |
Asking Price is 23.7% higher than Assessed Value (2026).