






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,208 (2026) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,210 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,166 sqft) |
| Land Frontage | 56 ft |
| Land Dimensions | 56 x 155 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 014-264-927 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
14681 78 Avenue
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,900 sqft |
| Price / SqFt: | $379 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,629 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3052363 |
| Distance: | 905 m |
8710 151 Street
| Sold Price: | $1,385,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,304 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,856 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3063793 |
| Distance: | 1.1 km |
15396 Sequoia Drive
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | $257 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,387 sqft |
| Price / SqFt: | $336 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,511 sqft) |
| Days on Market: | 156 |
| MLS® Number: | R3055643 |
| Distance: | 1.2 km |
15355 Sequoia Drive
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $215 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,354 sqft |
| Price / SqFt: | $333 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,799 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3074574 |
| Distance: | 1.2 km |
7588 150a Street
| Sold Price: | $1,750,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,570 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3090149 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263128711/83dcefb7.jpeg)
8665 154a Street
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,782 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,760 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3107084 |
| Distance: | 1.4 km |
8149 149 Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,275 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118173 |
| Distance: | 230 m |
8502 148 Street
| Asking Price: | $1,559,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,188 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,303 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100161 |
| Distance: | 548 m |
14979 Spenser Drive
| Asking Price: | $1,289,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,591 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,066 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127161 |
| Distance: | 619 m |
15160 81 Avenue
| Asking Price: | $1,878,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,010 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,200 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122355 |
| Distance: | 668 m |
15270 84a Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,326 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3073137 |
| Distance: | 922 m |
8277 153b Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,073 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,869 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100193 |
| Distance: | 953 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,321,000 | $251,000 | $1,572,000 | -8.2% |
| 2025 | $1,433,000 | $279,000 | $1,712,000 | -2.0% |
| 2024 | $1,442,000 | $305,000 | $1,747,000 | -1.7% |
| 2023 | $1,444,000 | $334,000 | $1,778,000 | +12.6% |
| 2022 | $1,277,000 | $302,000 | $1,579,000 | +35.9% |
| 2021 | $892,000 | $270,000 | $1,162,000 | +9.9% |
| 2020 | $806,000 | $251,000 | $1,057,000 | -5.3% |
| 2019 | $875,000 | $241,000 | $1,116,000 | -3.4% |
| 2018 | $951,000 | $204,000 | $1,155,000 | +19.3% |
| 2017 | $772,000 | $196,000 | $968,000 | - |