







































$50,000
| Pricing | |
| Asking Price | $1,499,000 |
| $451 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,703 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,326 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,200 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $208.19 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-Feb-07 |
| Previously Sold Price | $880,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$619,000 (+70.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-529-690 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
8277 153b Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,073 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,869 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100193 |
| Distance: | 348 m |
8375 151 Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3083955 |
| Distance: | 412 m |
15648 83a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,380 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,754 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113285 |
| Distance: | 773 m |
8502 148 Street
| Asking Price: | $1,559,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,188 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,303 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100161 |
| Distance: | 934 m |
8149 149 Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,275 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118173 |
| Distance: | 963 m |
7880 154 Street
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,022 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,624 sqft) |
| Days on Market: | 219 |
| MLS® Number: | R3059572 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,301,000 | $113,000 | $1,414,000 | -6.3% |
| 2025 | $1,378,000 | $131,000 | $1,509,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,389,000 | $115,000 | $1,504,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,360,000 | $132,000 | $1,492,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,223,000 | $135,000 | $1,358,000 | +36.5% |
| 2021 | $877,000 | $118,000 | $995,000 | +5.9% |
| 2020 | $817,000 | $123,000 | $940,000 | +4.8% |
| 2019 | $819,000 | $78,200 | $897,200 | -2.8% |
| 2018 | $855,000 | $67,800 | $922,800 | +13.2% |
| 2017 | $744,000 | $71,200 | $815,200 | - |
Asking Price is 6.0% higher than Assessed Value (2026).