

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,801 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,907 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,212 sqft) |
| Land Frontage | 63.3 ft |
| Land Dimensions | 63.3 x 113.8 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-520-389 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,431,000 | $125,000 | $1,556,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,517,000 | $157,000 | $1,674,000 | -0.1% |
| 2024 | $1,506,000 | $169,000 | $1,675,000 | -6.2% |
| 2023 | $1,607,000 | $178,000 | $1,785,000 | +14.9% |
| 2022 | $1,366,000 | $188,000 | $1,554,000 | +22.2% |
| 2021 | $1,111,000 | $161,000 | $1,272,000 | +12.4% |
| 2020 | $961,000 | $171,000 | $1,132,000 | -14.8% |
| 2019 | $1,133,000 | $195,000 | $1,328,000 | -5.9% |
| 2018 | $1,204,000 | $208,000 | $1,412,000 | -4.1% |
| 2017 | $1,245,000 | $227,000 | $1,472,000 | - |
14575 18 Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,094 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111892 |
| Distance: | 377 m |
14418 16a Avenue
| Sold Price: | $1,655,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,461 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,075 sqft) |
| Days on Market: | 149 |
| MLS® Number: | R3075007 |
| Distance: | 629 m |
14084 17b Avenue
| Sold Price: | $1,512,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,379 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,864 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3091820 |
| Distance: | 836 m |
1434 Bishop Road
| Sold Price: | $1,508,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,425 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,107 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3105677 |
| Distance: | 1.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263109030/83dcefb7.jpeg)
1968 134a Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,119 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087403 |
| Distance: | 2.0 km |
13572 14a Avenue
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,384 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,949 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3049913 |
| Distance: | 2.0 km |
14449 19a Avenue
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,754 sqft |
| Price / SqFt: | $649 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123981 |
| Distance: | 0 m |
14704 16a Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,820 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3105214 |
| Distance: | 812 m |
1911 140a Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,546 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3112090 |
| Distance: | 837 m |
1761 140a Street
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3086701 |
| Distance: | 929 m |
14937 20a Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,691 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119565 |
| Distance: | 989 m |