



































| Pricing | |
| Asking Price | $1,788,000 |
| $649 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,090 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,754 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,212 sqft) |
| Land Frontage | 63.3 ft |
| Land Dimensions | 63.3 x 113.8 ft |
| Price per Land SqFt | $247.92 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2009-Sep-12 |
| Previously Sold Price | $715,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,073,000 (+150.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 4 Level Split |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-520-389 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,431,000 | $125,000 | $1,556,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,517,000 | $157,000 | $1,674,000 | -0.1% |
| 2024 | $1,506,000 | $169,000 | $1,675,000 | -6.2% |
| 2023 | $1,607,000 | $178,000 | $1,785,000 | +14.9% |
| 2022 | $1,366,000 | $188,000 | $1,554,000 | +22.2% |
| 2021 | $1,111,000 | $161,000 | $1,272,000 | +12.4% |
| 2020 | $961,000 | $171,000 | $1,132,000 | -14.8% |
| 2019 | $1,133,000 | $195,000 | $1,328,000 | -5.9% |
| 2018 | $1,204,000 | $208,000 | $1,412,000 | -4.1% |
| 2017 | $1,245,000 | $227,000 | $1,472,000 | - |
Asking Price is 14.9% higher than Assessed Value (2026).
14575 18 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,358 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,094 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3111892 |
| Distance: | 377 m |
14704 16a Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,820 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3105214 |
| Distance: | 812 m |
1911 140a Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,546 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112090 |
| Distance: | 837 m |
1761 140a Street
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $651 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3086701 |
| Distance: | 929 m |
14937 20a Avenue
| Asking Price: | $1,780,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,293 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,691 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119565 |
| Distance: | 989 m |