






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,801 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,388 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,066 sqft) |
| Land Frontage | 81 ft |
| Land Dimensions | 81 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 018-611-702 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263059456/83dcefb7.jpeg)
13849 20 Avenue
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,338 sqft) |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3037829 |
| Distance: | 201 m |
2132 139a Street
| Sold Price: | $2,155,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,293 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,216 sqft) |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3039815 |
| Distance: | 476 m |
13923 22a Avenue
| Sold Price: | $2,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106109 |
| Distance: | 690 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263109030/83dcefb7.jpeg)
1968 134a Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,405 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,119 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087403 |
| Distance: | 774 m |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 792 m |
13416 17 Avenue
| Sold Price: | $1,895,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,077 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083838 |
| Distance: | 973 m |
13846 18 Avenue
| Asking Price: | $2,399,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,993 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,026 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117392 |
| Distance: | 278 m |
1911 140a Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,613 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,546 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112090 |
| Distance: | 363 m |
13658 19 Avenue
| Asking Price: | $2,128,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,601 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,134 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3092503 |
| Distance: | 380 m |
2142 139a Street
| Asking Price: | $2,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,208 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,222 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3114405 |
| Distance: | 502 m |
2244 140a Street
| Asking Price: | $1,728,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,593 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109458 |
| Distance: | 794 m |
13386 18a Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,985 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,897 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3097763 |
| Distance: | 952 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,770,000 | $302,000 | $2,072,000 | -10.1% |
| 2025 | $1,930,000 | $376,000 | $2,306,000 | -2.1% |
| 2024 | $1,963,000 | $393,000 | $2,356,000 | -0.8% |
| 2023 | $1,963,000 | $413,000 | $2,376,000 | +12.7% |
| 2022 | $1,695,000 | $413,000 | $2,108,000 | +20.9% |
| 2021 | $1,357,000 | $387,000 | $1,744,000 | +6.9% |
| 2020 | $1,227,000 | $404,000 | $1,631,000 | -8.3% |
| 2019 | $1,357,000 | $421,000 | $1,778,000 | -6.3% |
| 2018 | $1,463,000 | $435,000 | $1,898,000 | -0.2% |
| 2017 | $1,439,000 | $462,000 | $1,901,000 | - |