





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,985 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,940 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,271 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-455-476 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10121 157a Street
| Sold Price: | $1,430,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,811 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,427 sqft) |
| Days on Market: | 145 |
| MLS® Number: | R3032180 |
| Distance: | 116 m |
15672 99b Avenue
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,251 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,231 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3046880 |
| Distance: | 296 m |
10037 158a Street
| Sold Price: | $1,342,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,195 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,101 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3073002 |
| Distance: | 314 m |
9840 158a Street
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,913 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,107 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3094479 |
| Distance: | 618 m |
15442 98 Avenue
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,741 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,004 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3048653 |
| Distance: | 819 m |
10418 Fraserglen Drive
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,561 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,240 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067574 |
| Distance: | 1.3 km |
10123 157 Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,271 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122779 |
| Distance: | 0 m |
15852 100 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3069609 |
| Distance: | 382 m |
15789 98a Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121022 |
| Distance: | 524 m |
15971 101a Avenue
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,565 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127033 |
| Distance: | 562 m |
9835 158a Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112379 |
| Distance: | 614 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,230,000 | $254,000 | $1,484,000 | -8.6% |
| 2025 | $1,320,000 | $304,000 | $1,624,000 | +0.1% |
| 2024 | $1,318,000 | $304,000 | $1,622,000 | -2.2% |
| 2023 | $1,357,000 | $301,000 | $1,658,000 | +11.8% |
| 2022 | $1,182,000 | $301,000 | $1,483,000 | +37.8% |
| 2021 | $836,000 | $240,000 | $1,076,000 | +6.1% |
| 2020 | $761,000 | $253,000 | $1,014,000 | -10.7% |
| 2019 | $827,000 | $308,000 | $1,135,000 | +12.5% |
| 2018 | $772,000 | $237,000 | $1,009,000 | +6.0% |
| 2017 | $741,000 | $211,000 | $952,000 | - |