







































| Pricing | |
| Asking Price | $839,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $405 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,449 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,074 sqft |
| Age | 89 years (1937) |
| Land |
| Land Size | 1.13 ac (49,223 sqft) |
| Land Frontage | 131 ft |
| Land Dimensions | 131 x 375 ft |
| Price per Land SqFt | $17.04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 015-861-635 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5448 Kensington Road
| Asking Price: | $825,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,670 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111265 |
| Distance: | 266 m |
6472 Jasper Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096771 |
| Distance: | 673 m |
6365 Homestead Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,945 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,810 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113936 |
| Distance: | 903 m |
6166 Norwest Bay Road
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,615 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119618 |
| Distance: | 913 m |
5643 Curtis Place
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,556 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,687 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088078 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $838,000 | $162,000 | $1,000,000 | -3.1% |
| 2025 | $847,000 | $185,000 | $1,032,000 | +3.5% |
| 2024 | $815,000 | $182,000 | $997,000 | -4.6% |
| 2023 | $868,000 | $177,000 | $1,045,000 | +17.8% |
| 2022 | $719,000 | $168,000 | $887,000 | +37.9% |
| 2021 | $495,000 | $148,000 | $643,000 | - |
Asking Price is 16.1% lower than Assessed Value (2026).