






































| Pricing | |
| Asking Price | $899,900 |
| $578 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,764 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,556 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,687 sqft) |
| Land Frontage | 86 ft |
| Land Dimensions | 86 x 111 ft |
| Price per Land SqFt | $92.90 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Feb-22 |
| Previously Sold Price | $962,200 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$62,300 (-6.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-519-202 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
6365 Homestead Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,945 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,810 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113936 |
| Distance: | 280 m |
6335 Tyler Road
| Asking Price: | $749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,416 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117390 |
| Distance: | 458 m |
5722 Emily Way
| Asking Price: | $720,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | $61 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,454 sqft |
| Price / SqFt: | $495 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,358 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081907 |
| Distance: | 593 m |
6508 Lynnwood Court
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,395 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.38 ac. (16,397 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110254 |
| Distance: | 614 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $522,000 | $265,000 | $787,000 | -10.5% |
| 2023 | $541,000 | $338,000 | $879,000 | +17.2% |
| 2022 | $445,000 | $305,000 | $750,000 | +32.0% |
| 2021 | $307,000 | $261,000 | $568,000 | +4.8% |
| 2020 | $278,000 | $264,000 | $542,000 | - |
Asking Price is 14.3% higher than Assessed Value (2026).