

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,067 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,977 sqft |
| Age | 27 years (1999) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,545 sqft) |
| Land Frontage | 59.05 ft |
| Land Dimensions | 59.05 x 127.80 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow, Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 023-711-353 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents
5641 Nickerson Road
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,670 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3096964 |
| Distance: | 93 m |
5642 Nickerson Road
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3065801 |
| Distance: | 121 m |
6308 Jasper Road
| Sold Price: | $851,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3114886 |
| Distance: | 470 m |
6302 Jasper Road
| Sold Price: | $870,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,367 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,803 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3086799 |
| Distance: | 471 m |
6183 Bligh Road
| Sold Price: | $784,900 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,263 sqft |
| Price / SqFt: | $347 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,385 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110469 |
| Distance: | 917 m |
5760 Turnstone Drive
| Sold Price: | $901,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,709 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3069735 |
| Distance: | 1.8 km |
6365 Homestead Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,945 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,810 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113936 |
| Distance: | 277 m |
5643 Curtis Place
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,556 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,687 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088078 |
| Distance: | 537 m |
5448 Kensington Road
| Asking Price: | $825,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,670 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111265 |
| Distance: | 705 m |
6472 Jasper Road
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,375 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3096771 |
| Distance: | 753 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $512,000 | $320,000 | $832,000 | -3.6% |
| 2025 | $517,000 | $346,000 | $863,000 | -1.3% |
| 2024 | $498,000 | $376,000 | $874,000 | -6.6% |
| 2023 | $530,000 | $406,000 | $936,000 | +16.4% |
| 2022 | $435,000 | $369,000 | $804,000 | +31.2% |
| 2021 | $300,000 | $313,000 | $613,000 | +4.1% |
| 2020 | $272,000 | $317,000 | $589,000 | - |