


































| Pricing | |
| Asking Price | $999,900 |
| Price per Floor SqFt | $714 |
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,015 |
| Home Details | |
| Floor Area | 1,400 sqft |
| Age | 66 years (1960) |
| Land | |
| Land Size | 0.26 ac (11,396 sqft) |
| Price per Land SqFt | $87.74 |
| Property Info | |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 004-973-518 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Saanich East Agents
1290 Derby Rd
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,071 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,033 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | 1036216 |
| Distance: | 316 m |
3777 Craigmillar Ave
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,536 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,726 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | 1031267 |
| Distance: | 748 m |
3329 Doncaster Dr
| Asking Price: | $898,500 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,352 sqft |
| Price / SqFt: | $665 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | 1037207 |
| Distance: | 790 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,079,000 | $137,000 | $1,216,000 | -0.2% |
| 2025 | $1,084,000 | $134,000 | $1,218,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,083,000 | $131,000 | $1,214,000 | -3.1% |
| 2023 | $1,142,000 | $111,000 | $1,253,000 | +10.8% |
| 2022 | $1,036,000 | $94,700 | $1,130,700 | +23.4% |
| 2021 | $829,000 | $87,100 | $916,100 | +7.4% |
| 2020 | $762,000 | $90,600 | $852,600 | - |
Asking Price is 17.8% lower than Assessed Value (2026).