
































| Pricing | |
| Asking Price | |
| $898,500 |
| Price per Floor SqFt | $665 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,847 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,352 sqft |
| Age | 114 years (1912) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,710 sqft) |
| Price per Land SqFt | $133.90 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Character |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold |
| PID | 007-675-739 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Saanich East Agents
1662 Freeman Ave
| Asking Price: | $909,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,459 sqft |
| Price / SqFt: | $623 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | 1031884 |
| Distance: | 645 m |
1290 Derby Rd
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,071 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,033 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | 1036216 |
| Distance: | 665 m |
3564 James Hts
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,396 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | 1036445 |
| Distance: | 790 m |
1670 Kisber Ave
| Asking Price: | $919,900 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,401 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 92 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,100 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | 1033809 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $801,000 | $131,000 | $932,000 | -0.2% |
| 2025 | $805,000 | $129,000 | $934,000 | +0.4% |
| 2024 | $804,000 | $126,000 | $930,000 | -2.7% |
| 2023 | $849,000 | $107,000 | $956,000 | +11.6% |
| 2022 | $769,000 | $87,800 | $856,800 | +22.9% |
| 2021 | $615,000 | $82,000 | $697,000 | +7.0% |
| 2020 | $565,000 | $86,200 | $651,200 | - |
Asking Price is 3.6% lower than Assessed Value (2026).