























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,286 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,134 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,200 sqft) |
| Land Frontage | 42 ft |
| Land Dimensions | 42 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 003-799-026 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
9666 Ashwood Drive
| Sold Price: | $1,480,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,133 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,002 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3095983 |
| Distance: | 75 m |
9571 Glenthorne Drive
| Sold Price: | $1,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,832 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,209 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3075906 |
| Distance: | 254 m |
9760 Dayton Avenue
| Sold Price: | $1,579,500 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,393 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,916 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3091173 |
| Distance: | 269 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263114596/83dcefb7.jpeg)
9780 Dayton Avenue
| Sold Price: | $1,728,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,660 sqft |
| Price / SqFt: | $650 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,365 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3092969 |
| Distance: | 272 m |
8491 Dayton Court
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,139 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,490 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3111906 |
| Distance: | 357 m |
8366 Dayton Court
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,211 sqft |
| Price / SqFt: | $678 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,486 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3110880 |
| Distance: | 460 m |
9660 Francis Road
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073988 |
| Distance: | 167 m |
9920 Francis Road
| Asking Price: | $1,490,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,408 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,294 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109036 |
| Distance: | 220 m |
9351 Glenbrook Drive
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,713 sqft |
| Price / SqFt: | $992 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119206 |
| Distance: | 385 m |
9560 Glendower Drive
| Asking Price: | $1,610,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121500 |
| Distance: | 518 m |
8008 Ash Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,412 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3104130 |
| Distance: | 662 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,389,000 | $138,000 | $1,527,000 | -7.7% |
| 2025 | $1,517,000 | $138,000 | $1,655,000 | +1.0% |
| 2024 | $1,490,000 | $149,000 | $1,639,000 | +1.2% |
| 2023 | $1,479,000 | $140,000 | $1,619,000 | +9.5% |
| 2022 | $1,333,000 | $146,000 | $1,479,000 | +24.7% |
| 2021 | $1,064,000 | $122,000 | $1,186,000 | +3.8% |
| 2020 | $1,022,000 | $121,000 | $1,143,000 | - |