


































| Price per Floor SqFt | $693 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,442 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,829 sqft |
| Age | 55 years (1971) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,001 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 100 ft |
| Price per Land SqFt | $211.30 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 001-997-327 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,229,000 | $31,800 | $1,260,800 | -8.4% |
| 2024 | $1,342,000 | $33,900 | $1,375,900 | +4.6% |
| 2023 | $1,282,000 | $33,000 | $1,315,000 | +9.9% |
| 2022 | $1,160,000 | $36,000 | $1,196,000 | +3.7% |
| 2021 | $1,129,000 | $24,600 | $1,153,600 | +6.4% |
| 2020 | $1,061,000 | $23,700 | $1,084,700 | - |
Asking Price is 0.6% higher than Assessed Value (2026).
9660 Francis Road
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 161 |
| MLS® Number: | R3073988 |
| Distance: | 254 m |
9351 McBurney Drive
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,763 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,733 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105424 |
| Distance: | 912 m |
8008 Ash Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,698 sqft |
| Price / SqFt: | $765 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,412 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104130 |
| Distance: | 951 m |
9680 Shell Road
| Asking Price: | $1,579,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,514 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3105880 |
| Distance: | 1.0 km |
9241 Kingsley Court
| Asking Price: | $1,338,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,135 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111507 |
| Distance: | 1.0 km |
11357 Kingcome Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,610 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124927 |
| Distance: | 1.1 km |