







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $12,682 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,856 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,539 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 128 (IRR) ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 000-616-966 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
8580 Camden Crescent
| Asking Price: | $3,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,856 sqft |
| Price / SqFt: | $907 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,539 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3122889 |
| Distance: | 0 m |
5491 Cathay Road
| Asking Price: | $2,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,766 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111399 |
| Distance: | 385 m |
5351 Colbeck Road
| Asking Price: | $3,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,717 sqft |
| Price / SqFt: | $1,073 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097569 |
| Distance: | 388 m |
5631 Chemainus Drive
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $941 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 206 |
| MLS® Number: | R3065086 |
| Distance: | 437 m |
5271 Colbeck Road
| Asking Price: | $3,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3085668 |
| Distance: | 450 m |
6100 Maple Road
| Asking Price: | $4,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,406 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,725 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106583 |
| Distance: | 513 m |
5820 Francis Road
| Sold Price: | $3,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,621 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,614 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3062555 |
| Distance: | 267 m |
5060 Francis Road
| Sold Price: | $3,428,570 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,516 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,889 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3063977 |
| Distance: | 623 m |
8160 Railway Avenue
| Sold Price: | $3,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,351 sqft |
| Price / SqFt: | $754 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,004 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3081540 |
| Distance: | 713 m |
7586 Lancing Place
| Sold Price: | $2,579,810 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,876 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,621 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3054143 |
| Distance: | 840 m |
4380 Lancelot Drive
| Sold Price: | $2,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,976 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,700 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3051574 |
| Distance: | 887 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263098889/83dcefb7.jpeg)
7580 Lindsay Road
| Sold Price: | $2,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $630 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3077262 |
| Distance: | 928 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,765,000 | $1,542,000 | $3,307,000 | -5.9% |
| 2024 | $2,058,000 | $1,456,000 | $3,514,000 | +2.4% |
| 2023 | $2,070,000 | $1,360,000 | $3,430,000 | -0.3% |
| 2022 | $1,954,000 | $1,487,000 | $3,441,000 | +53.5% |
| 2021 | $1,579,000 | $662,000 | $2,241,000 | +43.0% |
| 2020 | $1,524,000 | $43,200 | $1,567,200 | - |