






































| Price per Floor SqFt | $907 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $12,682 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,856 sqft |
| Age | 5 years (2021) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,539 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $409.77 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2019-Dec-04 |
| Previously Sold Price | $1,465,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$2,034,000 (+138.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 7 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 000-616-966 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,765,000 | $1,542,000 | $3,307,000 | -5.9% |
| 2024 | $2,058,000 | $1,456,000 | $3,514,000 | +2.4% |
| 2023 | $2,070,000 | $1,360,000 | $3,430,000 | -0.3% |
| 2022 | $1,954,000 | $1,487,000 | $3,441,000 | +53.5% |
| 2021 | $1,579,000 | $662,000 | $2,241,000 | +43.0% |
| 2020 | $1,524,000 | $43,200 | $1,567,200 | - |
Asking Price is 5.8% higher than Assessed Value (2026).
5491 Cathay Road
| Asking Price: | $2,799,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,766 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3111399 |
| Distance: | 385 m |
5351 Colbeck Road
| Asking Price: | $3,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,717 sqft |
| Price / SqFt: | $1,073 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3097569 |
| Distance: | 388 m |
5631 Chemainus Drive
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,177 sqft |
| Price / SqFt: | $941 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,000 sqft) |
| Days on Market: | 201 |
| MLS® Number: | R3065086 |
| Distance: | 437 m |
5271 Colbeck Road
| Asking Price: | $3,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,625 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085668 |
| Distance: | 450 m |
6100 Maple Road
| Asking Price: | $4,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,406 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,725 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3106583 |
| Distance: | 513 m |
5631 Clearwater Drive
| Asking Price: | $2,888,890 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,542 sqft |
| Price / SqFt: | $816 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,193 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123029 |
| Distance: | 516 m |