This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,143 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,929 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,276 sqft) |
| Land Frontage | 52 ft |
| Land Dimensions | 52 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-364-468 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2259 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3071668 |
| Distance: | 768 m |
3611 McRae Crescent
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $537 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,213 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3063002 |
| Distance: | 868 m |
3604 McRae Crescent
| Sold Price: | $1,217,200 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,019 sqft |
| Price / SqFt: | $603 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,345 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122383 |
| Distance: | 869 m |
#230 3000 Riverbend Drive
| Sold Price: | $1,185,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $97 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,368 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3068611 |
| Distance: | 993 m |
3420 Shaughnessy Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,055 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,638 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105017 |
| Distance: | 1.1 km |
1022 Ranch Park Way
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,264 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108757 |
| Distance: | 1.2 km |
3148 Lancaster Place
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,276 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119280 |
| Distance: | 16 m |
3141 Jervis Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,673 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,615 sqft) |
| Days on Market: | 348 |
| MLS® Number: | R3016310 |
| Distance: | 177 m |
3349 Jervis Street
| Asking Price: | $1,319,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,830 sqft |
| Price / SqFt: | $721 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,830 sqft) |
| Days on Market: | 143 |
| MLS® Number: | R3077035 |
| Distance: | 344 m |
3358 Jervis Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,219 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118350 |
| Distance: | 388 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,243,000 | $66,900 | $1,309,900 | -4.6% |
| 2025 | $1,303,000 | $69,400 | $1,372,400 | +7.2% |
| 2024 | $1,208,000 | $72,100 | $1,280,100 | +6.4% |
| 2023 | $1,127,000 | $75,600 | $1,202,600 | +8.5% |
| 2022 | $1,036,000 | $72,700 | $1,108,700 | +42.8% |
| 2021 | $704,000 | $72,400 | $776,400 | +15.6% |
| 2020 | $596,000 | $75,500 | $671,500 | - |