

$30,000on May 4, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,319,900 |
| Price per Floor SqFt | $721 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,370 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,830 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,830 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $168.57 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-290-079 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3358 Jervis Street
| Asking Price: | $1,495,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,219 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118350 |
| Distance: | 61 m |
3148 Lancaster Place
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,276 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119280 |
| Distance: | 357 m |
3141 Jervis Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,673 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,615 sqft) |
| Days on Market: | 345 |
| MLS® Number: | R3016310 |
| Distance: | 367 m |
2705 Davies Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,411 sqft |
| Price / SqFt: | $1,062 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,538 sqft) |
| Days on Market: | 236 |
| MLS® Number: | R3055177 |
| Distance: | 443 m |
2580 Patricia Avenue
| Asking Price: | $1,338,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093768 |
| Distance: | 466 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,348,000 | $26,800 | $1,374,800 | -4.7% |
| 2025 | $1,414,000 | $28,900 | $1,442,900 | +8.0% |
| 2024 | $1,304,000 | $32,000 | $1,336,000 | +2.1% |
| 2023 | $1,271,000 | $37,300 | $1,308,300 | +9.5% |
| 2022 | $1,157,000 | $38,300 | $1,195,300 | +18.7% |
| 2021 | $969,000 | $38,300 | $1,007,300 | +12.2% |
| 2020 | $858,000 | $39,900 | $897,900 | - |
Asking Price is 4.0% lower than Assessed Value (2026).