







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,416 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,430 sqft |
| Age | 77 years (1949) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,328 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 018-047-483 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2165 Tower Court
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,472 sqft |
| Price / SqFt: | $360 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,061 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3118556 |
| Distance: | 572 m |
1255 Kensington Place
| Sold Price: | $1,790,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $600 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,277 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121979 |
| Distance: | 925 m |
1151 Confederation Drive
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120242 |
| Distance: | 1.3 km |
1160 Settlers Court
| Sold Price: | $1,659,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,927 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,899 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117179 |
| Distance: | 1.3 km |
1973 Morgan Avenue
| Sold Price: | $1,741,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,971 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,229 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3080411 |
| Distance: | 1.4 km |
1238 Benneck Way
| Sold Price: | $1,455,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,045 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,945 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106530 |
| Distance: | 1.4 km |
1845 Harbour Street
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,430 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,328 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125746 |
| Distance: | 0 m |
1931 Jacana Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,732 sqft |
| Price / SqFt: | $549 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,486 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123571 |
| Distance: | 343 m |
1252 Gateway Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,279 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120866 |
| Distance: | 558 m |
2161 Drawbridge Close
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,118 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,414 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3078927 |
| Distance: | 1.0 km |
1736 Pekrul Place
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $575 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,468 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092983 |
| Distance: | 1.3 km |
1161 Coutts Way
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,496 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,090 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122563 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,231,000 | $222,000 | $1,453,000 | -0.2% |
| 2025 | $1,216,000 | $240,000 | $1,456,000 | +1.6% |
| 2024 | $1,179,000 | $254,000 | $1,433,000 | -3.0% |
| 2023 | $1,215,000 | $262,000 | $1,477,000 | +14.3% |
| 2022 | $1,069,000 | $223,000 | $1,292,000 | +24.2% |
| 2021 | $823,000 | $217,000 | $1,040,000 | +17.6% |
| 2020 | $660,000 | $224,000 | $884,000 | - |