







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,899,900 |
| Price per Floor SqFt |
| $461 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,468 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,118 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,414 sqft) |
| Land Frontage | 1 ft |
| Land Dimensions | 1 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $350.92 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 018-282-156 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1151 Confederation Drive
| Asking Price: | $1,695,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120242 |
| Distance: | 647 m |
1252 Gateway Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,279 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120866 |
| Distance: | 682 m |
2717 Anvil Green
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,281 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,226 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109861 |
| Distance: | 916 m |
1161 Coutts Way
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,496 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,090 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122563 |
| Distance: | 920 m |
1845 Harbour Street
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,430 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,328 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125746 |
| Distance: | 1.0 km |
1909 Pitt River Road
| Asking Price: | $1,699,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,440 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,023 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124889 |
| Distance: | 2.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,356,000 | $256,000 | $1,612,000 | -8.3% |
| 2025 | $1,481,000 | $276,000 | $1,757,000 | +1.9% |
| 2023 | $1,427,000 | $297,000 | $1,724,000 | +15.2% |
| 2022 | $1,239,000 | $258,000 | $1,497,000 | +27.5% |
| 2021 | $921,000 | $253,000 | $1,174,000 | +4.9% |
| 2020 | $860,000 | $259,000 | $1,119,000 | - |
Asking Price is 17.9% higher than Assessed Value (2026).