


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,703 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,985 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,016 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-26 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-827-271 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3151 Frey Place
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,259 sqft |
| Price / SqFt: | $540 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,353 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3073040 |
| Distance: | 175 m |
1732 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,133,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,048 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3069455 |
| Distance: | 271 m |
1952 Prairie Avenue
| Sold Price: | $1,030,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,310 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,884 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3106166 |
| Distance: | 352 m |
3436 Wellington Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,399 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3112722 |
| Distance: | 607 m |
1590 Westminster Avenue
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,947 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3096073 |
| Distance: | 646 m |
3643 Kennedy Street
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,145 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3100506 |
| Distance: | 917 m |
1771 Grant Avenue
| Asking Price: | $1,348,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3100048 |
| Distance: | 195 m |
1868 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $1,149,890 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121864 |
| Distance: | 242 m |
1868 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,125 sqft) |
| Days on Market: | 352 |
| MLS® Number: | R3014862 |
| Distance: | 246 m |
2015 Fraser Avenue
| Asking Price: | $1,299,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,517 sqft |
| Price / SqFt: | $857 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111002 |
| Distance: | 426 m |
1624 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $1,499,890 |
| Listing Date: | 2025-Sep-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,170 sqft) |
| Days on Market: | 269 |
| MLS® Number: | R3042647 |
| Distance: | 426 m |
1747 Salisbury Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,680 sqft |
| Price / SqFt: | $892 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,682 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3088356 |
| Distance: | 438 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,071,000 | $53,900 | $1,124,900 | -3.9% |
| 2025 | $1,113,000 | $57,700 | $1,170,700 | +2.3% |
| 2023 | $1,082,000 | $62,900 | $1,144,900 | +14.4% |
| 2022 | $937,000 | $64,000 | $1,001,000 | +29.2% |
| 2021 | $711,000 | $63,700 | $774,700 | +6.4% |
| 2020 | $662,000 | $66,100 | $728,100 | - |