
| Pricing | |
| Asking Price | $1,149,890 |
| Price per Floor SqFt | $610 |
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,606 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,885 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $285.62 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-204-332 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2821 Commonwealth Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,009 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3082104 |
| Distance: | 349 m |
1771 Grant Avenue
| Asking Price: | $1,348,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $588 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,250 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100048 |
| Distance: | 437 m |
2142 Grant Avenue
| Asking Price: | $1,275,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,872 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,035 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110760 |
| Distance: | 545 m |
2715 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,717 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R3046374 |
| Distance: | 856 m |
3420 Shaughnessy Street
| Asking Price: | $1,189,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,055 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,638 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3105017 |
| Distance: | 980 m |
3561 York Street
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,844 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114377 |
| Distance: | 995 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,105,000 | $60,500 | $1,165,500 | -3.9% |
| 2025 | $1,148,000 | $64,900 | $1,212,900 | -0.3% |
| 2024 | $1,148,000 | $68,000 | $1,216,000 | +2.4% |
| 2023 | $1,116,000 | $71,000 | $1,187,000 | +14.2% |
| 2022 | $967,000 | $72,400 | $1,039,400 | +35.1% |
| 2021 | $697,000 | $72,200 | $769,200 | +6.2% |
| 2020 | $649,000 | $75,000 | $724,000 | - |
Asking Price is 1.3% lower than Assessed Value (2026).