







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,851 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,517 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,279 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-018-325 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,344,000 | $205,000 | $1,549,000 | -6.4% |
| 2023 | $1,415,000 | $240,000 | $1,655,000 | +15.1% |
| 2022 | $1,228,000 | $210,000 | $1,438,000 | +28.3% |
| 2021 | $913,000 | $208,000 | $1,121,000 | +5.2% |
| 2020 | $852,000 | $214,000 | $1,066,000 | - |
1819 Jacana Avenue
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,588 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117693 |
| Distance: | 652 m |
1151 Confederation Drive
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,141 sqft |
| Price / SqFt: | $538 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120242 |
| Distance: | 797 m |
1167 Settlers Court
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,427 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,219 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3112870 |
| Distance: | 815 m |
11456 154a Street
| Sold Price: | $1,970,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,122 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,169 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3089592 |
| Distance: | 3.2 km |
622 Clearwater Way
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,879 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,750 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3105974 |
| Distance: | 3.2 km |
736 Clearwater Way
| Sold Price: | $1,760,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,266 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,055 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3044713 |
| Distance: | 3.4 km |
1252 Gateway Place
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,517 sqft |
| Price / SqFt: | $483 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,279 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120866 |
| Distance: | 0 m |
1447 Columbia Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,815 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,094 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119882 |
| Distance: | 494 m |
1845 Harbour Street
| Asking Price: | $1,875,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,430 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,328 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125746 |
| Distance: | 558 m |
2161 Drawbridge Close
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,118 sqft |
| Price / SqFt: | $461 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,414 sqft) |
| Days on Market: | 137 |
| MLS® Number: | R3078927 |
| Distance: | 682 m |
1161 Coutts Way
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,496 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,090 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122563 |
| Distance: | 966 m |
1655 McPherson Drive
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,772 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,037 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095782 |
| Distance: | 1.3 km |