




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,928 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,993 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,600 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 100.00 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-972-059 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1247 Tamarack Place
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,208 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3103348 |
| Distance: | 135 m |
1214 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111530 |
| Distance: | 169 m |
2961 Larch Way
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3085628 |
| Distance: | 184 m |
1167 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,112,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3096815 |
| Distance: | 297 m |
1096 Glade Court
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,332 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,310 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3075049 |
| Distance: | 466 m |
1092 Terra Court
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,324 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,018 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3041035 |
| Distance: | 543 m |
1231 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,094 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121855 |
| Distance: | 566 m |
1288 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,262 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,425 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096603 |
| Distance: | 583 m |
1077 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $607 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,737 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3106264 |
| Distance: | 599 m |
2930 Sefton Street
| Asking Price: | $1,373,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,503 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117923 |
| Distance: | 621 m |
1130 Blue Heron Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,800 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090988 |
| Distance: | 624 m |
2715 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,717 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 259 |
| MLS® Number: | R3046374 |
| Distance: | 693 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,189,000 | $80,300 | $1,269,300 | +0.6% |
| 2024 | $1,164,000 | $97,700 | $1,261,700 | +1.4% |
| 2023 | $1,148,000 | $96,500 | $1,244,500 | +3.4% |
| 2022 | $1,108,000 | $95,800 | $1,203,800 | +42.4% |
| 2021 | $750,000 | $95,600 | $845,600 | +2.3% |
| 2020 | $727,000 | $99,700 | $826,700 | - |