































| Pricing | |
| Asking Price | $1,399,000 |
| Price per Floor SqFt | $668 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,175 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,094 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,320 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $191.12 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2011-Dec-06 |
| Previously Sold Price | $478,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$921,000 (+192.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-045-901 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1130 Blue Heron Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,800 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090988 |
| Distance: | 167 m |
1391 Oriole Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,722 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,019 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122712 |
| Distance: | 335 m |
846 Wright Avenue
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,986 sqft |
| Price / SqFt: | $806 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,744 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105718 |
| Distance: | 792 m |
887 Riverside Drive
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,164 sqft |
| Price / SqFt: | $739 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,608 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115953 |
| Distance: | 804 m |
3356 Liverpool Street
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,174 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109378 |
| Distance: | 842 m |
2930 Sefton Street
| Asking Price: | $1,373,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,503 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117923 |
| Distance: | 895 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,171,000 | $152,000 | $1,323,000 | -3.6% |
| 2025 | $1,212,000 | $161,000 | $1,373,000 | +3.8% |
| 2024 | $1,146,000 | $177,000 | $1,323,000 | +1.3% |
| 2023 | $1,131,000 | $175,000 | $1,306,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,038,000 | $175,000 | $1,213,000 | +26.6% |
| 2021 | $785,000 | $173,000 | $958,000 | +9.1% |
| 2020 | $701,000 | $177,000 | $878,000 | - |
Asking Price is 5.7% higher than Assessed Value (2026).