This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,200 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,387 sqft |
| Age | 54 years (1972) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,880 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 98 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-651-311 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
1214 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,710 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3111530 |
| Distance: | 520 m |
1068 Spruce Avenue
| Sold Price: | $1,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3083016 |
| Distance: | 523 m |
3512 Pearkes Place
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,346 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076065 |
| Distance: | 614 m |
1252 Ellis Drive
| Sold Price: | $1,211,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,993 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,600 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3077367 |
| Distance: | 689 m |
2961 Larch Way
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,288 sqft |
| Price / SqFt: | $402 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3085628 |
| Distance: | 704 m |
1598 Manning Avenue
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,348 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3087925 |
| Distance: | 969 m |
1130 Blue Heron Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,800 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090988 |
| Distance: | 95 m |
3687 Coast Meridian Road
| Asking Price: | $1,274,990 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,740 sqft) |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3072631 |
| Distance: | 926 m |
#14 1108 Riverside Close
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $437 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,066 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109584 |
| Distance: | 1.2 km |
3561 York Street
| Asking Price: | $1,259,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,146 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,844 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114377 |
| Distance: | 1.3 km |
1265 Lynwood Avenue
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,574 sqft |
| Price / SqFt: | $505 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,414 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091049 |
| Distance: | 1.3 km |
1868 Coquitlam Avenue
| Asking Price: | $1,149,890 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,885 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121864 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,143,000 | $101,000 | $1,244,000 | -3.8% |
| 2025 | $1,183,000 | $110,000 | $1,293,000 | +3.9% |
| 2024 | $1,119,000 | $125,000 | $1,244,000 | -3.5% |
| 2023 | $1,166,000 | $123,000 | $1,289,000 | +8.1% |
| 2022 | $1,069,000 | $123,000 | $1,192,000 | +34.1% |
| 2021 | $766,000 | $123,000 | $889,000 | +4.7% |
| 2020 | $722,000 | $127,000 | $849,000 | - |