







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,846 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,804 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,000 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 100 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 006-802-265 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Port Coquitlam Agents
954 Lincoln Avenue
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,895 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3081888 |
| Distance: | 285 m |
1225 Windsor Avenue
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,130 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,409 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3108540 |
| Distance: | 642 m |
3512 Pearkes Place
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,346 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076065 |
| Distance: | 781 m |
1167 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $1,112,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,976 sqft |
| Price / SqFt: | $563 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3096815 |
| Distance: | 947 m |
3726 Sefton Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,198 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,667 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3103453 |
| Distance: | 964 m |
3924 Victoria Place
| Sold Price: | $1,248,200 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,469 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3063343 |
| Distance: | 1.0 km |
3778 Killarney Street
| Asking Price: | $1,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,135 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116961 |
| Distance: | 369 m |
3833 Killarney Street
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,854 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,050 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111276 |
| Distance: | 432 m |
3676 Inverness Street
| Asking Price: | $1,079,800 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,174 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3072876 |
| Distance: | 554 m |
1130 Blue Heron Crescent
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,800 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090988 |
| Distance: | 579 m |
1231 Prairie Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,094 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121855 |
| Distance: | 673 m |
1391 Oriole Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,722 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,019 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122712 |
| Distance: | 809 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,151,000 | $93,800 | $1,244,800 | -3.7% |
| 2025 | $1,191,000 | $102,000 | $1,293,000 | +0.5% |
| 2023 | $1,174,000 | $113,000 | $1,287,000 | +8.3% |
| 2022 | $1,076,000 | $112,000 | $1,188,000 | +34.7% |
| 2021 | $771,000 | $111,000 | $882,000 | +4.9% |
| 2020 | $727,000 | $114,000 | $841,000 | - |