







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,550 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,932 sqft |
| Age | 73 years (1953) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,080 sqft) |
| Land Frontage | 85 ft |
| Land Dimensions | 85 x 119 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-884-820 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents
2488 Belloc Street
| Sold Price: | $2,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,618 sqft |
| Price / SqFt: | $924 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,778 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3078417 |
| Distance: | 368 m |
2511 Boswell Avenue
| Sold Price: | $2,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,693 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117606 |
| Distance: | 699 m |
2760 Walpole Crescent
| Sold Price: | $2,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,322 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,136 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3113297 |
| Distance: | 719 m |
2540 Boswell Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,629 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,672 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3108336 |
| Distance: | 749 m |
2716 Byron Road
| Sold Price: | $2,090,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,806 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3095990 |
| Distance: | 881 m |
2266 Swinburne Avenue
| Sold Price: | $1,930,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,348 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,656 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3086289 |
| Distance: | 909 m |
2549 Bendale Road
| Asking Price: | $2,239,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,715 sqft |
| Price / SqFt: | $825 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119692 |
| Distance: | 71 m |
2857 Violet Street
| Asking Price: | $2,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,568 sqft |
| Price / SqFt: | $700 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,854 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113945 |
| Distance: | 623 m |
2518 Swinburne Avenue
| Asking Price: | $1,998,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116845 |
| Distance: | 646 m |
2685 Byron Road
| Asking Price: | $2,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,558 sqft |
| Price / SqFt: | $727 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,450 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3098365 |
| Distance: | 766 m |
693 Plymouth Drive
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,316 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125637 |
| Distance: | 951 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,758,000 | $100,000 | $1,858,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,831,000 | $104,000 | $1,935,000 | +4.1% |
| 2024 | $1,749,000 | $109,000 | $1,858,000 | +1.6% |
| 2023 | $1,710,000 | $119,000 | $1,829,000 | +9.2% |
| 2022 | $1,554,000 | $121,000 | $1,675,000 | +25.1% |
| 2021 | $1,213,000 | $126,000 | $1,339,000 | - |