






































$62,000on Apr 24, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,588,000 |
| Price per Floor SqFt | $727 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,258 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,558 sqft |
| Age | 52 years (1974) |
| Land |
| Land Size | 0.19 ac (8,450 sqft) |
| Land Frontage | 65 ft |
| Land Dimensions | 65 x 130 ft |
| Price per Land SqFt | $306.27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-506-850 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2518 Swinburne Avenue
| Asking Price: | $1,998,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116845 |
| Distance: | 335 m |
2289 Whitman Avenue
| Asking Price: | $2,149,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,767 sqft |
| Price / SqFt: | $777 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,715 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3117002 |
| Distance: | 609 m |
2023 Hill Drive
| Asking Price: | $2,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,569 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,139 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101938 |
| Distance: | 695 m |
2465 Berton Place
| Asking Price: | $2,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,325 sqft |
| Price / SqFt: | $624 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,508 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116600 |
| Distance: | 830 m |
2569 Hyannis Point
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,782 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,576 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3086932 |
| Distance: | 951 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,804,000 | $238,000 | $2,042,000 | -2.6% |
| 2024 | $1,839,000 | $258,000 | $2,097,000 | +2.4% |
| 2023 | $1,772,000 | $276,000 | $2,048,000 | +8.8% |
| 2022 | $1,611,000 | $271,000 | $1,882,000 | +27.8% |
| 2021 | $1,190,000 | $283,000 | $1,473,000 | +2.6% |
| 2020 | $1,216,000 | $220,000 | $1,436,000 | - |
Asking Price is 26.7% higher than Assessed Value (2026).