


























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,969 |
| Home Details |
| Floor Area | 2,204 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,683 sqft) |
| Land Frontage | 64.17 ft |
| Land Dimensions | 64.17 x 57.39 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 029-289-149 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
2007 Larson Road
| Sold Price: | $2,084,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,443 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3045965 |
| Distance: | 69 m |
633 Fir Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,316 sqft |
| Price / SqFt: | $842 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,669 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3107178 |
| Distance: | 402 m |
445 W 26th Street
| Sold Price: | $2,175,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,752 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,750 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3055844 |
| Distance: | 630 m |
1915 Chesterfield Avenue
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3082931 |
| Distance: | 717 m |
324 W 28th Street
| Sold Price: | $1,765,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,465 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,993 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3090328 |
| Distance: | 981 m |
255 W 6th Street
| Sold Price: | $2,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,518 sqft |
| Price / SqFt: | $864 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3063015 |
| Distance: | 1.1 km |
318 W 18th Street
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $975 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,196 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116344 |
| Distance: | 495 m |
2999 Larson Road
| Asking Price: | $2,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122428 |
| Distance: | 977 m |
264 W Queens Road
| Asking Price: | $1,735,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125964 |
| Distance: | 1.2 km |
210 W 5th Street
| Asking Price: | $1,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,925 sqft |
| Price / SqFt: | $981 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107730 |
| Distance: | 1.3 km |
3298 Mahon Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,500 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123999 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,386,000 | $712,000 | $2,098,000 | -4.0% |
| 2025 | $1,517,000 | $669,000 | $2,186,000 | -0.8% |
| 2024 | $1,558,000 | $645,000 | $2,203,000 | +4.9% |
| 2023 | $1,482,000 | $618,000 | $2,100,000 | +6.3% |
| 2022 | $1,378,000 | $598,000 | $1,976,000 | +25.1% |
| 2021 | $1,003,000 | $577,000 | $1,580,000 | +6.8% |
| 2020 | $924,000 | $555,000 | $1,479,000 | - |