| Pricing | |
| Asking Price | $1,898,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $787 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,918 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,411 sqft |
| Age | 107 years (1919) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,980 sqft) |
| Land Frontage | 49.02 ft |
| Land Dimensions | 49.02 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $317.39 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2023-Oct-24 |
| Previously Sold Price | $1,755,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$143,000 (+8.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-397-338 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,705,000 | $69,900 | $1,774,900 | -3.5% |
| 2025 | $1,771,000 | $67,400 | $1,838,400 | -0.9% |
| 2024 | $1,787,000 | $68,600 | $1,855,600 | +2.8% |
| 2023 | $1,732,000 | $73,400 | $1,805,400 | +9.6% |
| 2022 | $1,578,000 | $70,000 | $1,648,000 | +22.8% |
| 2021 | $1,263,000 | $78,900 | $1,341,900 | +3.8% |
| 2020 | $1,214,000 | $78,600 | $1,292,600 | - |
Asking Price is 6.9% higher than Assessed Value (2026).
264 W Queens Road
| Asking Price: | $1,735,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,209 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3125964 |
| Distance: | 220 m |
341 W 24th Street
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,977 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,682 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114867 |
| Distance: | 512 m |
3298 Mahon Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,705 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,500 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123999 |
| Distance: | 518 m |
3039 St. Georges Avenue
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,749 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,428 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3116228 |
| Distance: | 566 m |
2999 Larson Road
| Asking Price: | $2,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,733 sqft |
| Price / SqFt: | $823 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122428 |
| Distance: | 635 m |